Michelinův průvodce

Written by

Každoročně slýcháme, že ten a onen obdržel Michelinskou hvězdu a někdo jí obhájil, někdo zase ztratil. Co to vůbec tyhle hvězdy jsou, jaká je historie a proč, nebo komu se udělují? Tohle všechno a mnohem více se dozvíte v našem dnešním článku. Hezký týden.

Vše začínalo v roce 1888, kdy André Michelin vydal prvního průvodce po Francii. Cílem tohoto průvodce byla pomoc řidičům na cestách (hotely, restaurace, adresy benzínových pump, garáží, autoopraven). První hodnocení se symbolem hvězdy se objevilo v roce 1926, kdy bylo upozorněno na dobrou kuchyni (dvě a tři hvězdy byly přidány na počátku 30. let). Postupem času se rozvíjelo cestování a tím se začli přidávat i další země kromě Francie. V této době série obsahuje 12 průvodců s více než 45 000 hotely a restauracemi napříč Evropou (ve Francii prodáno: 12 miliónů kopií).

Michelinův průvodce má v tuto chvíli dvě knihy – Červený průvodce, který pokrývá Francii, Rakousko, Nizozemí, Lucembursko, Velkou Británii, Švýcarsko, Španělsko, Portugalsko, Německo, Itálii, Irsko a Belgii. Dále existuje Zelený průvodce, který se zabývá hlavními městy Evropy. V roce 2005 byl vytvořen první průvodce mimo Evropu (New York) a v roce 2006 se přidalo San Francisco. Listopad 2007 přinesl města jako: Tokio, Los Angeles a Las Vegas.

Průvodce hodnotí hvězdami 1-3 velmi malý počet restaurací výjimečné kvality. Od roku 1955 průvodce zařadil do svých průvodců Bib Gourmand – dobré jídlo za dobrou cenu (podniky musí mít v nabídky menu, které nepřesáhne částku 28 liber). Dále obsahuje restaurace, které nemají žádnou hvězdu – tyto restaurace mají většínou jiné symboly (příbory:  příjemnost restaurace 1-5 příborů, dále hrozny pro zajímavý výběr vín, atd.) Pro přiblížení celé situace bodování použiji slova šéfkuchaře restaurace La Veranda pana Radka Davida:

,,Michelin uděluje 1 až 3 hvězdičky podle kvality jídla, techniky přípravy a celkové skladbě potravin. Nekouká až tak na interiér restaurace a prostírání.
Neznamená to, že se hodnotí jen jídlo a servis a vše s tím spojené nikoho nezajímá.
Hvězda patří podniku a pokud šéfkuchař odchází do jiného podniku, tak ji nepřenáší s sebou, ale zůstane původnímu podniku. A je jen na něm, jestli ji dokáže nový šéfkuchař udržet. A šefkuchař, který odešel ji dokáže znovu „vyvařit“ v novém podniku.
V průvodci nenajdete u podniku oceněných hvězdičkou symbol hvězdičky, ale spíš symbol kytičky.

Jedna hvězdička
Dobré místo k zastavení na cestě.
– dobrá restaurace, která nabízí jídlo připravené ve vysokém standardu.

Dvě hvězdy
Restaurace, která stojí za zajížďku.
-restaurace s výjimečnou kuchyní a pečlivě připravenými pokrmy mimořádné kvality.

Tři hvězdy
Restaurace, která stojí za zvláštní až speciální cestu.
– nejvyšší ocenění za mimořádnou kvalitu podniku. Pokrmy jsou připraveny velmi precizně, za použití těch nejlepších potravin. “

Za celou dobu působení Michelinského průvodce se objevila jedna velká aféra nazývaná též: „Louisova aféra“. Je to příběh, který se stal 24. února 2003 šéfkuchaři Bernardu Loiseauovi, který byl velkým srdcařem a v momentě kdy jeho restauraci hrozilo nebezpečí snížení hodnocení ze 3 hvězd na 2 hvězdy (zoufalost s úpadkem podniku, k tomu delší dobu trpěl psychickými poruchami a depresemi) při těchto skutečnostech spáchal sebevraždu. Nicméně 4 dny po jeho smrti byl vydán nový průvodce, kde Louisově restauraci 3 hvězdy zůstaly.

V tuto chvíli máme v Praze 3 restaurace s oceněním jedné hvězdy a to: Alcron, La Degustatión Bohême Bourgeoise, Field.
A 7 restaurací s hodnocením Bib Gourmand: Aureole, Divinis, Eska (nově pro tento rok), Maso A Kobliha, Na Kopci, Sansho, SaSaZu.

Toto bylo něco málo k Michelin Guide. Přejeme vám úspěšný pracovní týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *